HDL – Dobry Cholesterol

W ludzkich wyobrażeniach, cholesterol jest zwykle kojarzony z czymś negatywnym, wywołującym choroby. Tymczasem istnieje również „dobry” cholesterol, który ma odpowiedni wpływ na nasz organizm – jest to cholesterol HDL (High density lipoproteins), o dużej gęstości.

HDL jest – obok wyznacznika „złego” cholesterolu, czyli LDL – jest jednym z dwóch transporterów cholesterolu we krwi. Jest to równocześnie bardzo istotna substancja tłuszczowa w naszej krwi – i, wbrew pozorom, im wyższe jest jej stężenie, tym lepiej. Minimalny poziom HDL, który powinien znajdować się podczas badania w naszej krwi, to 40mg – znaczy to, że poniżej tej ilości można mówić o bezpośrednim zagrożeniu wystąpienia chorób wieńcowych czy innych chorób związanych z układem krążenia i układem moczowym. Najlepszym jest dla organizmu poziom „dobrego” cholesterolu powyżej 60mg – wtedy serce i układ krążenia chronione są najlepiej.

HDL ma za zadanie transportować cholesterol z krwi do wątroby, gdzie jest on metabolizowany na związki niezbędne dla ochrony naszego organizmu – dzięki wypłukiwaniu związków tłuszczowych z naczyń krwionośnych poprawia się krążenie krwi, co z kolei pozwala na znaczne zapobieganie miażdżycy.

Oczywiście, jak w przypadku każdej substancji, możemy sami sterować ilością „dobrego” cholesterolu występującego w naszym organizmie – jeśli jest go zbyt mało, dobrze jest zastanowić się nad zmianą diety, oczywiście pod okiem doświadczonego lekarza kardiologa lub dietetyka, który doradzi nam, co jeść, aby poziom cholesterolu się zwiększył, a czego unikać. Niejednokrotnie niezbędna jest utrata nadwagi – zbyt duża masa ciała jest powodem częstszego występowania „złego” cholesterolu. Prócz tych wskazań, niejednokrotnie zaleca się osobom cierpiącym z powodu zbyt niskiego stężenia HDL we krwi rozpoczęcie cyklu ćwiczeń aerobowych, które pozwalają na samoczynne zwiększanie się produkcji związków transportujących cholesterol do wątroby oraz ilości „dobrego” cholesterolu.

Osoby w starszym wieku są szczególnie narażone na występowanie zbyt niskiego w stosunku do „złego” cholesterolu, stężenia HDL. W ich przypadku na pewno niezbędne jest regularne badanie za pomocą testów krwi poziomu „dobrego” cholesterolu oraz natychmiastowe reagowanie na nieprawidłowości w wynikach tych badań – wszystko to jednak powinno być przeprowadzane pod okiem doświadczonego lekarza.